Greenhouse Course Descriptions, Prices, and Booklists

 zebrapeople

The Zebras

Zebras is a self-contained class that includes instruction in AAR, Math, Science, Social Studies, and more!

Tuition: $325 per semester or 10 installments of $65 each

Books Needed:
All About Reading Pre-reading Student Packet

For grades 1-4, parents may opt to place their child in English Language Arts (ELA), Math, All About Spelling, Geography, and Apologia Science. Each area of study has its own pricing, which is listed below.

The morning ELA block includes instruction in All About Reading and First Language Lessons.
Tuition: $175 per semester or 10 installments of $35 each
Books Needed

1. Students in ALL Levels need the Basic Reading Interactive Kit.  If you have purchased this for All About Spelling, you do NOT need to purchase another set.  This kit contains the magnetic letter tiles used in class.

Basic Interactive Reading Kit

2. ALL students also need a 17″ X 23″ magnetic white board. It is available at the LaGrange Walmart or you may follow the link above to purchase the board online.

3. Make sure your child has been assessed and placed in an ELA group BEFORE you purchase books.

Koalas:  First Language Lessons 1  AND All About Reading 1

Pandas: First Language Lessons 2 AND All About Reading 2

Bears: First Language Lessons 3 AND Teacher’s Manual AND All About Reading 3

Tigers: First Language Lessons 4 AND Teacher’s Manual AND the following chapter books from Veritas Literature 4:

“Homer Price”: https://www.veritaspress.com/browse-by-grade/third-grade/literature/homer-price.html

“The Story of the Treasure Seekers”: https://www.veritaspress.com/browse-by-grade/third-grade/literature/story-of-the-treasure-seekers.html

“From the Mixed Up Files of Mrs. Basil E. Frankweiler”: https://www.veritaspress.com/browse-by-grade/fourth-grade/literature/from-the-mixed-up-files.html

“Dangerous Journey”: https://www.veritaspress.com/browse-by-grade/fourth-grade/literature/dangerous-journey.html

“The Twenty-One Balloons”: https://www.veritaspress.com/browse-by-grade/fourth-grade/literature/twenty-one-balloons.html

zbearpeople

fll4

 saxon-2

 Greenhouse Math

The morning math block covers hands-on math, games, real life application, and other fun supplemental activities that correspond with the appropriate Saxon book. The full Saxon textbook will NOT be taught, but fun enrichment that aligns with Saxon’s scope and sequence will be provided.

Tuition: $175 per semester or 10 installments of $35 each

Books Needed: NONE!

You will need the math curriculum of your choice at home. Please note we will follow Saxon’s scope and sequence.

 All About Spelling

AAS is a multi-sensory, highly-effective spelling and phonics program. Students need to pretest and be placed in the level that best suits their developmental needs.

Tuition: $75 per semester or 10 installments of $15 each

Books and Materials Needed
  1. All students need the Basic Spelling Interactive Kit.

This kit is the same as the Basic Reading Interactive Kit and YOU DO NOT NEED TO BUY BOTH.

If you have the Basic Spelling Kit from the 2016-17 school year, you DO NOT need to buy it again.

Basic Spelling Interactive Kit
2. ALL students also need a 17″ x 23″ magnetic white board. It is available at the LaGrange WalMart or you may follow that link to purchase online. (If you have already purchased the board for AAR or have one from last year, there is no need to buy another.)
3. Additionally, students need the All About Spelling level materials for the group they are assigned. PLEASE DO NOT PURCHASE YOUR AAS MATERIALS UNTIL YOUR CHILD HAS PRETESTED AND BEEN ASSIGNED A LEVEL!

AAS1

AAS2

AAS3

AAS4

 aas1
 apologiasciencegh

Science and Social Studies

Students will alternate weeks between Apologia Science: Land Animals of the 6th Day and Map Travelers geography.

Tuition: $100 per class per semester or 10 installments of $20 each per class

Books Needed For Science:

Each family needs one copy of the textbook.

Students in 3rd — 5th Grades need the Student Journal.

Students in 1st and 2nd grades need the Junior Student Journal.

Books Needed for Geography:

This class will follow the Map Traveler curriculum. There is nothing to buy,  but Olive Plants Co-op does have to pay a yearly co-op licensing fee. Families will be asked to pay $5 toward this cost on the 1st day of class.